Srdce namodro - alias ako sa rodí majster modrotlače

Srdce namodro - alias ako sa rodí majster modrotlače

Modrotlač ( Blueprint ), je jedným z kultúrnych pokladov slovenskej ľudovej tvorby. O jej spopularizovanie a návrat do každodenného života, kde kedysi mala nezastupiteľné miesto ako súčasť krojov, výzdoby interiéru či v podobe textilných hračiek, sa už niekoľko rokov úspešne snaží Matej Rabada. Mladý muž, v ktorého žilách akoby prúdila naozaj modrá krv, jeho srdce už dávno bije práve pre toto nádherné, no neľahké remeslo. Ako začala jeho životná "modrá rozprávka", čo všetko na svojej ceste musel prekonať a kde sa v súčasnosti môžete stretnúť s jeho tvorbou, dočítate sa v našom rozhovore.

O stratených snoch

O stratených snoch

Taký obyčajný štvrtok, deň pred júlovým finále. Slnko svietilo, tak ako zvyčajne, všetci sa potili a mrzuto hundrali, ako obyčajne, a my sme mierili na vernisáž Ľubice Lintnerovej, blúdiac po uličkách bratislavského Starého Mesta v márnej parkovacej snahe, tak ako je zvykom. Všetko bolo také obyčajné, až kým sme neprekročili prah budovy na Panenskej ulici č. 4, kde sme hneď boli konfrontovaní s nezvyčajnou okolnosťou - vernisáž sa konala v pivničných priestoroch budovy.

Piáno ve Znojmě

RuzickasPhotos - Júlinka

Piána na ulici sú jedným z mnohých kultúrnych projektov Ondreja Kobzu, majiteľa Café Neustadt v Prahe, fascinujúceho mladého muža, iniciátora mnohých kultúrnych počinov a neúnavného skrášľovateľa všedných dní. Vo svojich snahách nie je osamotený.

Svojím entuziazmom uchvátil skutočne veľký okruh mladých ľudí v Čechách, ktorí sa rozhodli umením, tancom, spevom ale napríklad i hraním šachu zaplaviť ulice českých a moravských miest. U nás bohužiaľ projekt Pián na ulici nezaznamenal takú podporu verejnosti, celkovo sa mi zdá, že spontánne akcie podobného typu naša verejnosť trávi veľmi obtiažne.

Zumenievania pod Hrbčokom

Zumenievania pod Hrbčokom

Je jeden rozprávkový staručký dom, k nemu sa s láskou tisne prenádherná záhrada, plná kvetov, zelenej sviežosti a malých štvornohých obyvateľov, žijúcich vo vzácnej zhode pod  vševidiacim zrakom papagája. Celej tejto záhradnej Arche Noemovej vládne múdro a s láskou výtvarníčka Ľubica Lintnerová. Banskobystrický dom dýchajúci históriou, a tajuplná záhrada sú nielen jej súkromným útočiskom no i ateliérom a zdrojom životnej energie. Práve v jej záhrade, akoby vystrihnutej s pôvabnej rozprávky Jiříhu Trnku, každoročne vyčaruje podujatie s názvom Zumenievania pod Hrbočkom.

Zmrzlina KOUN - neokúňajte sa, zliznite to najlepšie.

Zmrzlina KOUN - neokúňajte sa, zliznite to najlepšie.

Každá ľudská činnosť, do ktorej vložíte svoje srdce a kreativitu, premení sa na umenie. Ako hovoria skutoční majstri svojho remesla ,,Umenie je to, čo budú po vás všetci opakovať”.

 V Bratislave, a dovolím si tvrdiť i na Slovensku, najúžasnejšia zmrzlina servírovaná  v zmrzlinárni Koun na Panskej ulici, je skutočne takýto nasledovania hodný príklad.

Marhuľové slávnosti v Petržalke

Marhuľové slávnosti v Petržalke

Po mnohých rokoch v zabudnutí vrátila sa princeznička marhuľa, toto nielen krásne, ale aj nadovšetko chutné ovocie, na petržalské pláne. Tam, kde ju nielen s láskou pestovali,no i  múdro a chutne vedeli upravovať. Dávno sú preč  časy, keď Petržalku - Engerau, zdobili sady marhuľových stromov, z útulných kuchyniek sa po uliciach rozlievala vôňa  marhuľovej marmelády a koláčov. 

Predstavujeme vám: CK Jednodenne výlety

CK jednodenné výlety

Určite ste si, vážení návštevníci portálu nášho portálu, všimli, že okrem ponuky firiem a ich služieb snažíme sa vám priblížiť i krásu historických a architektonických pamiatok, inšpirovať vás k ich návšteve. Aby sme neboli len takí domasedi, aktívne pre vás vyhľadávame atraktívne destinácie i na čarovnej Morave a Dolnom Rakúsku. Dovolíme si vám s radosťou oznámiť, že sme nadviazali spoluprácu s partnerom, ktorý naše virtuálne výlety premení na realitu.