• Domov
  • Delikátny manifest kultúrnej posilňovne

Delikátny manifest kultúrnej posilňovne

Delikátny manifest kultúrnej posilňovne

Milí čitatelia,
predovšetkým srdečne ďakujem, že ste lokalizovali našu novú stránku slovenskovirtualne.sk, venovali ste jej prieskumu toľko vzácneho času a preklikli sa až na náš nový, čerstvý, chrumkavý blog.

Týmto manifestom by sme chceli, za náš redakčný tým v počte dva kusy - profesionálny fotograf a úplne amatérska pisateľka, verejne odhaliť zámer a smerovanie našich  príspevkov, ktorými Vás hodláme sústavne, nepretržite a bezohĺadne obťažovať najbližšie mesiace, ba dovolím si tvrdiť, že roky.

Ortodoxných lingvistov určite zaujal môj vlastnoumne vykonštruovaný názov Kultúrna posilňovňa, a pýtate sa prečo také prapodivno- úchvatné pomenovanie??? Dlhodobým pozorovaním stavu slovenskej kultúry,  smutne konštatujem, že má vážne zdravotné problémy.

Nedostatok príležitostí pre mladých umelcov, chudokrvné finančné zdroje, neschopnosť stráviť iné a nové trendy, alergia na podnety zvonka.Preto som sa rozhodla pravidelne ju posilňovať, v rámci svojich obmedzených síl, na stránkach nášho blogu.

Písanie je totiž moja obľúbená kratochvíľa, umenie všetkého druhu tajnou vášňou, môžem sa teda venovať virtuálnej kulturistike v plnom rozsahu. V duchu Churchillovho životného hesla .,,Absolutly no sport!je  Kultúrna posilňovňa  jediná, do ktorej vstupujem dobrovoľne a dokonca s radosťou.

Ako chronický pacient , ale zároveň nevyliečiteľná optimistka teda musím nasadiť do boja za kultúrnu osvetu všetky zbrane,ktoré mi láskavá Matka príroda,   ešte nevyradila z dočasného užívania.

Vlastním absolútne zdravé srdce, čo bije pre kreatívnych a milých ludi, oči, čo vidia talent a krásu, ktorá iným uniká, a hlavne hlavu, ktorá dokáže všakovako pospájať informácie, aby sa dobrá myšlienka z bodu A dostala ku kreatívnemu človiečikovi v bode B  tak,aby  sme ako neohrození mušketieri, jeden o všetkých a všetci za umenie, kultúrne posilňovali naše milé Slovensko.

Popri propagáciii domácich kultúrnych, či charitatívnych projektov, rozhovorov s mladými, začínajúcimi umelcami všetkých druhov i s večne mladými,renomovanými ale málo mediálne známymi umelcami, budeme ostražito sledovať aj kultúrne dianie v susednom Česku, kde sa rodí množstvo vynikajúcich projektov. Tieto vynášajú umenie z galérií, knihovní a koncertných sál späť do malebných kaviarní, uličiek, medzi veselých, priateľských  ľudí - tak ako je napr. projekt Tančíme na ulicích, alebo Piáno na ulicích, Poesiomat(pouličné automaty na poéziu) fenomenálneho šíriteľa kultúrnej osvety Ondreja Kobzu.

Dúfam, že se na nám podarí nakaziť Vás radosťou so života, spontánnosťou, že  spoločne tiež vytvoríme, nielen na našich stránkach, no i v uliciach našich smutných miest aspoň zopár slovenských Montmartrov, kde bude umenie každodenný, jednoducho prístupný duševný pokrm ako domáci chrumkavý chlieb, s masťou a cibuťou, debužírovaný vo vyberanej spoločnosti milovaných priateľov, a nie ojedinelý kopček kaviáru servírovaný na obrovskom pozlátenom tanieriku v snobskej reštaurácii

Teda ešte raz, vitajte v našej Kultúrnej posiľňovni, kde nedvíhame činky, ale ducha a trénujeme cit pre krásu, ktorý, verte tomu, sa skrýva v každom z vás.

Delicat+ Duker