S bunkrom v zákryte

 bunkerHistória je to, čo nás všetkých spája. Treba si ju vážiť a hlavne poučiť sa. V poslednej dobe sa znova začínajú objavovať  overené správy o odvážnych činoch hŕstky ludí, ktorí idú príkladom pre nás všetkých i v dobe krízy a nezáujmu. Pár takýchto ludí bez nároku na honorár objavili, vyčistili a opravily časť opevnenia Bratislavy a nezostali pri jednom ale postupne sa táto činnosť rozširuje  a vďaka podpore najbližších ale i ludí ktorý môžu niečo zmeniť zo svojho postu takúto činnosť podporujú i na ďaľšie objekty našej nie dávnej minulosti z pohľadu plynutia času.

Reč je o ludoch, ktorý stoja za obnovou bunkra s označením BS-8 "Hřbitov" na konci Kopčianskej ulice v Bratislave Petržalke. Jeden z rady bodov pevnej obrannej línie postavenej pred druhou svetovou vojnou na obranu Bratislavy pred Hitlerovským nemeckom. Súčastou bunkra je i malý skanzen doby nedávno minulej, ukážka ochrany hraníc socializmu pred kapitalistickým západom. Dnešná mládež už nevie, že ešte nedávno sa po svete dalo cestovať len so súhlasom istých ludí a zložiek moci. Ísť nakúpiť do rakúska bol len sen, na rozdiel dnešných dní....

V blízkosti bunkra sa nachádza obnovený cintorín padlých vojakov v 1. svetovej vojne, nedávno obnovený. Veď ich položený život či už v 1. alebo 2. svetovej vojne, by sme si mali vážiť. Ktovie ako by sme dnes žili, nebyť ludí ktorý sa postavili agresorom na ich rodnej zemi. A ktovie ako by v budúcnosti vyzerali bunkre a historické miesta nebyť hŕstky ludí ktorí i v dnešnej dobe obetujú čas a svoje financie na záchranu našej minulosti.

Zastavte sa, a zamyslite sa pri prehliadke bunkra, vzdajte úctu padlým položením kytice lúčnych kvetov ku krížu na historickom - obnovenm cintoríne, pozrite si bunker z vnútra - expozície zozbieraných zo záujmom o históriu.

Vic o histórii, obnove a vybavení prípadne akciách nájdete na http://www.bunker.bs8.sk/http://www.bunker.bs8.sk/

Súvisiace články